Przezcewkowa resekcja gruczołu krokowego

Najbardziej popularnym zabiegiem, jaki wykonuje się w przypadku zdiagnozowania u pacjenta łagodnego przerostu prostaty, jest przezcewkowa resekcja gruczołu krokowego. Podczas zabiegu do cewki moczowej wprowadzany jest przyrząd, za pomocą którego usuwa się środkową, przerośniętą część prostaty.

Zabieg trwa od 30 do 60 minut i wykonywany jest w ogólnym znieczuleniu.

Mocz z pęcherza moczowego odprowadzany jest za pośrednictwem cewnika, który odłącza się najpóźniej po dwóch dobach.

Pacjent po 3-4 dniach ma możliwość powrotu do domu.

Powinien jednak przez pewien czas ograniczać wysiłek fizyczny i unikać stresu. Natychmiastowym efektem zabiegu jest poprawa przepływu moczu. Niekiedy jednak mogą wystąpić objawy takie jak::

  • silne parcie na pęcherz,
  • potrzeba częstego opróżniania go oraz uczucie pieczenia podczas oddawania moczu.

Nie powinny one jednak budzić niepokoju,  ponieważ po kilku dniach lub tygodniach samoistnie ustępują.

Za rzecz normalną uważa się także obecność krwi w moczu, która stopniowo zanika W efekcie, po pewnym czasie, mocz osiąga swoją naturalną barwę i przejrzystość. W przypadku jednak, gdy krwawienie jest zbyt obfite lub pojawiają się skrzepy, należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem.

Zalecane jest bowiem wykonanie badań pod kątem wyeliminowania infekcji. Niepożądaną i trwałą, lecz na szczęście niegroźną konsekwencją zabiegu jest również tzw. wytrysk wsteczny. Polega on na tym, że nasienie zamiast wydostać się poza prącie, powraca się do pęcherza moczowego.