Przezcewkowa elektroresekcja stercza (TURP)

Małoinwazyjne metody leczenia łagodnego rozrostu stercza (BPH)

Na podstawie broszury pt. „Choroby gruczołu krokowego” Roger S Kirby; Tłumaczenie: Piotr Cieśliński

Przezcewkowa elektroresekcja stercza (TURP)

 • Przezcewkowa resekcja gruczołu krokowego (TURP) jest najczęściej wykonywanym zabiegiem stosowanym w łagodnym przeroście prostaty. Polega on na wprowadzeniu przyrządu do cewki moczowej i wycięciu środkowej części przerośniętej prostaty. Zewnętrzny brzeg prostaty pozostawia się.
 • Zabieg TURP przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym. Trwa on zwykle 30–60 minut. Następnie do pęcherza moczowego wprowadza się cewnik w celu umożliwienia odprowadzania moczu. Cewnik usuwa się po 36–48 godzinach. Powrót do domu zwykle jest możliwy po 3–4 dniach. Przez kilka tygodni należy unikać wysiłku fizycznego i stresu.
 • Natychmiast po zabiegu następuje poprawa przepływu moczu, lecz potrzeba częstego oddawania moczu może ustać dopiero po kilku miesiącach. Niektórzy mężczyźni zaraz po zabiegu skarżą się na naglące parcia lub uczucie pieczenia podczas oddawania moczu, lecz objawy te ustępują zwykle w ciągu kilku dni lub tygodni.
 • Obecność krwi w moczu przez kilka dni lub tygodni po zabiegu jest rzeczą normalną, mocz z czasem ulega przejaśnieniu. Jeśli krwawienie utrzymuje się lub jest bardzo nasilone, należy wykonać badanie moczu w kierunku infekcji. Jeśli tworzą się skrzepy, powinieneś powiedzieć o tym swojemu lekarzowi.
 • U większości mężczyzn po zabiegu pojawia się wytrysk wsteczny. Nasienie zamiast wydostawać się na zewnątrz prącia, cofa się do pęcherza moczowego. Nie jest to groźne, a nasienie wydostaje się na zewnątrz podczas kolejnego oddania moczu. Ten objaw uboczny jest trwały.

czytaj więcej

Łagodny Rozrost Stercza

– banalna choroba – czy może być wyzwaniem dla lekarza?

Łagodny rozrost stercza jest chorobą starszych mężczyzn i sporadycznie pojawia się w formie klinicznej przed 40 rokiem życia. Dlatego każdy mężczyzna po 60 roku życia, trafiający do gabinetu lekarza POZ lub lekarza Rodzinnego to potencjalny chory z objawami utrudnionego odpływu moczu z pęcherza. Optymalnym rozwiązaniem dla takiego Pacjenta jest skierowanie go do urologa, ale … najkrótszy okres oczekiwania do specjalisty z tej dziedziny we Wrocławiu to min 3 miesiące. A co zrobić w sytuacji, kiedy leczymy przez wiele lat całą rodzinę Pacjenta, a on nie wyobraża sobie wizyty w obcym gabinecie, u obcego doktora?

Nic prostszego przed nami. Wydaje się, że powiedziano już tyle o tej chorobie, że naprawdę trudno popełnić błąd. A więc do dzieła;

Zestaw badań i działań podstawowych, czyli:

1. Wywiad i badanie DRE oraz badanie ogólne moczu,

2. Zwykle, ale nie zawsze USG,

3. Czasem namówimy Pacjenta na zapłacenie za PSA.

Potem przepisujemy receptę na lek blokujący receptory alfa adrenergiczne, bo pacjent choruje na nadciśnienie i.. to tyle.

Nie chciałbym pisać kolejnego artykułu o morfologii, etiologii i patofizjologii gruczołu krokowego. Dostęp do tego rodzaju publikacji jest nieograniczony, podobnie jak ich liczba.

Pragnę podzielić się moimi spostrzeżeniami na temat postępowania z chorymi na ŁRS (zwanym z angielskiego BPH- ulubiony skrót urologów).

Przez kilka lat pracowałem w dużym szpitalu z ogromnie rozbudowaną Poradnią Urologiczną gdzie w latach dziewięćdziesiątych przyjmowano po 45 pacjentów dziennie. W ciągu kilku lat miałem możliwość obserwacji zarówno naturalnej historii rozwoju gruczolaka stercza, jak i efektów każdej formy leczenia u kilkuset mężczyzn- od wpływu pestek dyni po wynik enukleacji laserowej.

czytaj więcej

Kamica moczowa

Kamica moczowa to choroba wywołana tworzeniem się kamieni moczowych w poszczególnych strukturach układu moczowego: nerkach, moczowodach, pęcherzu moczowym. Kamicę moczową cechuje wysoka nawrotowość. Usunięcie istniejącej kamicy nie zabezpiecza przed ponownym formowaniem kamieni. Ocenia się, że u 50-80% pacjentów leczonych z powodu pierwszego epizodu kamicy kolejne dolegliwości pojawią się w ciągu 10 lat.

Do grupy szczególnie zagrożonej wystąpieniem kamicy należą pacjenci z:

 • przebytą kamicą w wywiadzie
 • licznymi przypadkami kamicy moczowej wśród członków rodziny
 • chorobami jelit (szczególnie z przewlekłą biegunką)
 • patologicznymi złamaniami kości
 • osteoporozą
 • dną moczanową w wywiadzie
 • jedną nerką
 • anatomicznymi nieprawidłowościami

Początkowo wywołuje głównie dolegliwości miejscowe tj. kolkę nerkową, ból w czasie oddawania moczu, jednak nie leczona prowadzi do groźnych powikłań: nawracających zakażeń układu moczowego, wodonercza czy przewlekłej niewydolności nerek.

By rozpoznać chorobę, zapobiec powikłaniom i poprawić jakość życia pacjentów z kamicą, a także wyodrębnić grupę osób szczególnie zagrożonych jej rozwojem stosuje różnorodne metody diagnostyczne, które obejmują:

1.Wywiad lekarski powinien obejmować następujące zagadnienia:

 • czy jest to pierwszy czy kolejny epizod kamicy moczowej
 • choroby pacjenta ( np. choroby jelit, zaburzenia wchłaniania, przewlekła biegunka, choroby endokrynologiczne itp.)
 • przypadki kamicy moczowej w rodzinie
 • nawyki żywieniowe
 • stosowane leki (wapń, witamina C, witamina D, acetazolamid, steroidy sprzyjają rozwojowi kamicy)
 • bilans przyjmowanych i wydalanych płynów

By rozpoznać chorobę, zapobiec powikłaniom i poprawić jakość życia pacjentów z kamicą, a także wyodrębnić grupę osób szczególnie zagrożonych jej rozwojem stosuje różnorodne metody diagnostyczne.

czytaj więcej